Skip to content

Maemo + Moblin = MeeGo

16 lutego 2010

Wczoraj dowiedzieliśmy się że „marka” Maemo (i Moblin) schodzą ze sceny i jak to mówią umarł król, niech żyje król. Pojawia się na scenie MeeGo. Efekt współpracy Intela i Nokii.

Więcej o MeeGo możecie przeczytać tutaj: http://www.meego.com oraz w licznych dyskusjach na TMO, jak ta:http://talk.maemo.org/showthread.php?t=44546 czy ta http://talk.maemo.org/showthread.php?t=44664 mówiąca o zmianie nazwy Maemo 6 na MeeGo. Dla fanów QGila wpis na jego blogu o zaistniałej sytuacji : http://flors.wordpress.com/2010/02/15/maemo-moblin-meego-join-us/.

Pojawiła się też informacja na temat strategii oprogramowania Nokii w której już zostały ujęte plany związane z MeeGo, dla chętnych PDF, ja poczytam sobie później 🙂 http://www.nokia.com/NOKIA_COM_1/Technology/pdf/Nokia_software_strategy_white_paper.pdf

Moim zdaniem:

Według mnie to ciekawa zmiana, czy dobra to się okaże. MeeGo nie wywraca naszego świata do góry nogami i nie neguje wszystkiego co udało się osiągnąć społeczności Maemo przez te wszystkie lata. domyślam się że ogłoszenie czegoś takiego podczas MWC2010 nadało temu wydarzeniu dużo rozgłosu jednak pokazało brak współpracy Nokii ze społecznością Maemo (co wielokrotnie pojawiało się na TMO).

Szkoda mi trochę Maemo, przywiązałem się do niego i N900. Bycie pod skrzydłami korporacji jednocześnie mieszkając przy garażu dawało Maemo coś niezwykłego. Teraz możemy stać się społecznośćia taką jak iPhonowcy czy Androidowcy = masowy produkt dla masowego odbiory. Może tylko planowana cena (od 450€) dla Mobilnych komputerów (patrz Nokia Software Strategy) odstraszy kilka osób (choć nie jeden sportowiec ma HTC czy Iphona 3 GS za 2000-3000 zł. Ja będę miał nadzieje że moje programy (obecnie wszystkie portowane na Qt4.6) będą wszędzie dookoła mnie i że nie zatracimy się w nijakości. Boże miej naw w swej opiece.

Na koniec jeszcze video na ten temat

Reklamy
2 Komentarze
  1. Unknown permalink

    Mam nadzieje, ze aplikacje beda kompatybilne i mozliwe do uruchomienia bez zmian na Meego i Maemo5.

  2. zapraszam na http://www.mee-go.pl forum o nowym systemie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: