Skip to content

Dokumenty w drodze

17 stycznia 2010

A teraz będzie o ludziach zapracowanych – czyli takich jak ja 🙂

Czasami takim ludziom zdarza się konieczność poczytania czegoś w drodze, lub jak to woli korku. Oczywiście laptop lub netbook byłby dość dobrym rozwiązaniem a czytnik ebooków wręcz idealnym – ale nie zawsze, ktoś się orientuje czy Kindle czyta dokumenty Worda?

Nasza N900 sobie świetnie z tym radzi w standardzie mamy czytnik plików TXT i PDF a po zainstalowaniu również XLS,PPT i DOC (wersje z X na końcu chyba też). Te pierwsze obsługiwane są przez wbudowane aplikacje dostępne i fabrycznie zainstalowane w Maemo 5.

DOC,XLS,PPT i PDF (ale również DOCX,XLSX,PPTX) są obsługiwane przez pakiet Documents To Go Viewer Edition firmy Dataviz. Jak możemy przeczytać na stronie producenta za 19,99 dolara, a obecnie w wersji promocyjnej za 9,99 dolara możemy stać się przeglądarki tych popularnych formatów z popularnego pakietu biurowego. Na szczęście w Ovi Store i Maemo Select możemy znaleźć wersje Trial na 30 dni – w pełni funkcjonalną i liczyć że złotówka umocni się wystarczająco by ten zakup nie był zbyt bolesny. Generalnie godne polecenia i wielokrotnie doceniane, nie ma co się zastanawiać. Tu jest adres producenta http://www.dataviz.com/products/documentstogo/maemo/ znajdziecie tam również link do sklepu gdzie można kupić kod aktywacyjny. Choć instalacji można dokonać przez Ovi Store: http://store.ovi.com/content/79DF1D48156DB6BDE040050A8732402C

A teraz propozycje ze świata Open Source.

Na początek edytor AbiWord był już dostępny na nN810. Ale teraz pojawił się dostosowanym interfejsem. AbiWord jest w pełni darmowy i oparty na sprawdzonej wersji działającej na desktopach od dłuższego czasu. W przeciwieństwie do produktu Dataviz pozwala również na edycje i tworzenie dokumentów oraz na pewne ich formatowanie. Obsługuje jednak tylko formaty tekstowe. No i ma spolszczony interfejs. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://smartnokia.pl/2010/01/16/abiword-edytor-tekstow-maemo5/ – bardzo ciekawy wpis po polsku na temat AbiWord na N900. A tu wątek na TMO: http://talk.maemo.org/showthread.php?p=470350#post470350

Drugi pakiet ze stajni OS. FreOffice. Jest to pakiet KOffice znany nam dobrze przystosowany do pracy na N900, zmiany czyli interfejs wspisują się w ogólną linię programów biurowych na N900 jednak ten typ interfejsu doskonale się sprawdza na N900. Jeszcze nie jest publicznie dostępny, ale jak pisze osoba za niego odpowiedzialna http://twitter.com/sureshchande/status/7832040370 możemy spodziewać się go w przyszłym tygodniu na extras-devel a tam na pewno będzie dobrze przetestowany. Wydaje się że ta droga ma największe szanse powodzenia gdyż sama Nokia wielokrotnie ustami swoich developerów i pracowników dawała do zrozumienia iż produkty oparte o Qt i KOffice mają największe szanse i będą wspierane, a zdjęcia FreOffice pojawiały się już na wielu prezentacjach wysokich rangą pracowników Nokii. Jako że jeszcze nie jest dostępny pozwolę sobie wstawić kilka prezentacji w których porusza się jego temat.

Mam nadzieje że przyłączycie się do testów FreOffica i niedługo będzie w Maemo Select.

Reklamy
One Comment
  1. MojaNazwa permalink

    Wreszcie AbiWord! Tylko czekać aż pojawi się Gnumeric i FreeOffice 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: