Skip to content

Akcesoria dla N900 – router bezprzewodowy/podróżny

16 stycznia 2010

Wstęp

Mimo iż N900 jest komunikacyjnym kombajnem udostępniającym łączność po Bluetooth, WiFi, GPRS i różnych wariantach sieci 3G i 3.5G oraz połączenia USB. To nadal trudno jest ją połączyć do kabla a takiego z RJ-45 na końcu to szczególnie 🙂 A takie przypadki zdarzają się czasami na przykład w hotelach lub biurach a czasami nawet w salach konferencyjnych. Inną sytuacją jest kompletny brak dostępu do internetu na przykład na wsi lub w domku w Szklarskiej Porębie lub moich ulubionych Alpach 🙂 Ale się rozpędziłem.W tym przypadku możemy skorzystać z dostępu przez sieć komórkową usługi takie jak blueconnect czy iPlus mają całkiem dobre pokrycie naszego kraju a zagranicą też na pewno znajdzie się nie jeden operator podobnej usługi. Jednak w przeciwieństwie do telefonów DUOZ Samsunga N900 obsługuje tylko jedną kartę SIM a do jej gniazda USB tak samo podpiąć modem USB jak i kable ethernetowy. Nie żeby to były jakieś straszne minusy N900 (no po za obsługą drugiej karty SIM). Jest sposób żeby sobie z tym wszystkim poradzić a co najciekawsze dostać znacznie więcej. Tym sposobem jest posiadanie w swoim arsenale routera bezprzewodowego ROUTER 3.5G PRO ( MT4205 ) firmy Media-Tech.

Ciekawych odpowiedzi zapraszam do dalszej części artykułu i na stronę producenta http://www.media-tech.pl/page.php?do=details&lang=uk&pid=1662&kid=16

O MT4205

Ten router to na swoim polu mały kombajnik podobnie jak N900. Może pracować w trzech trybach Router, AP i Client – opowiem o wykorzystaniu tych trybów oraz o innych możliwościach wykorzystania tego urządzenia. Jednak na początek trochę danych technicznych ze strony producenta.

Easy Setup
Specjalne oprogramowanie stworzone dla początkujących użytkowników, pozwala skonfigurować podstawowe parametry serwerów i połączeń sieciowych łatwo, bez żadnych trudności.
Trzy tryby pracy

Urządzenie zapewnia funkcjonowanie w trzech odmiennych trybach: Access Point, Router i Klient przełączane w prosty sposób.

Interfejs Użytkownika
Przyjazny interfejs użytkownika, w postaci strony internetowej z dostępem przez standardową przeglądarkę.
Serwer wydruku
MT4205 obsługuje protokół LPR, dzięki czemu wszyscy użytkownicy sieci mogą współużytkować drukarkę poprzez sieć LAN lub WAN.
Serwer kamery
Zyskujesz możliwość monitorowania domy czy biura używając kamery USB. Możesz zarówno oglądać obraz w czasie rzeczywistym jak i zapisywać zdjęcia na dysku.
Serwer Samba
Udostępnisz pliki w całej swojej sieci, niezależnie od platformy systemowej.
FTP Server
MT4205 pozwoli Ci stworzyć własny serwer plików FTP. Podłącz do gniazda USB dysk USB flash lub USB HDD i udostępniaj przestrzeń dyskową dowolnym użytkownikom nawet poprzez Internet.
Security/Encryption
Wewnętrzne oprogramowanie czuwa nad bezpieczeństwem Twoich danych. Jest wyposażone w obsługę szyfrowania WEP, WPA i 802.1x
Real Time Monitoring
W czasie rzeczywistym odbierasz obraz z kamery oraz Logi dotyczące funkcjonowania urządzenia.
Połączenie Internetowe UMTS
Zyskujesz mobilność dzięki obsłudze modemów USB HSDPA/UMTS.

W akcji

Wygląda ciekawie. I na tym poprzestanę. Bo urządzenie ma naprawdę wielki potencjał. Funkcje takie jak serwer FTP, Samba, kamery i wydruku rzadko przydają się w hotelu ale w domu mogą świetnie się sprawdzić po podłączeniu drukarki i dysku USB dając dostęp do tych zasobów wszystkim komputera w sieci. Właśnie bo MT4205 obsługuje nie tylko sieci bezprzewodowe ale również ma dwa porty RJ-45 co znaczy iż może udostępniać połączanie internetowe z portu RJ-45 WAN w sieci lokalnej przewodowej jak i bezprzewodowej a przy okazji udostępniać zasoby dysku USB i stanowić serwer druku i FTP a to wszystko przy zużyciu prądu znacznie mniejszym niż komputer pełniący te same funkcje. Opis ich dokładnej konfiguracji znajdziecie w polskojęzycznej instrukcji obsługi dostępnej na stronie producenta: http://www.media-tech.eu/upload/manuals/MT4205_PL.pdf jest tam również instrukcja konfiguracji routera do współpracy z modemami UMTS, również po polsku: http://www.media-tech.eu/upload/manuals/MT4205_PL_konfiguracja%20UMTS.pdf.

Podsumowanie i uwagi w kontekście N900

Nie będę opisywał dokładnie wszystkich funkcji tego routera, to możecie znaleźć w instrukcji obsługi. Powiem o tym co w nim jest ciekawe i dlaczego warto.

 • Jest mały i dzięki wykonaniu z podobnego plastiku bardzo podobny stylistycznie do N900 więc wyglądają prawie jak z kompletu.
 • W opakowaniu po za routerem i wtyczką do niego (na zdjęciu po wyżej po prawej) znajduje się tylko płyta CD z instrukcją obsługi i programem Easy Setup (zdecydowanie odradzam korzystanie  i konfiguracje przez interfejs WWW)
 • Jest naprawdę poręczny i lekki co bardzo ułatwia przenoszenie go w torbie od laptopa, mój poprzedni router miał zasilacz który ważył więcej niż MT4205 i N900 razem wzięte
 • MT4205 może pełnić rolę ładowarki dla N900, wystarczy zabrać tylko kabel USB dostarczony wraz z N900 (router i tak zabieramy :P)
 • Możemy podłączyć N900 w trybie pamięci masowej i udostępnić zasoby na niej zgromadzone przez FTP lub SAMBE

Trochę minusów też jest:

 • wtyczka mogła by być wysuwana zamiast odłączana
 • w zestawie mógłby znaleźć się kabel sieciowy i etui
 • przydałby się trochę większy zasięg nadajnika

Na koniec jeszcze kilka słów od Komputer Świata:

Na koniec tylko dodam że zdjęcia i materiał z KŚ pochodzą ze strony http://www.media-tech.pl/page.php?do=details&lang=uk&pid=1662&kid=16 i zostały wykorzystane w dobrej wieże jednak bez niczyjej zgody. Powyższy artykuł nie miał być pełno prawną recenzją MT4205 tylko zwróceniem uwagi użytkowników N900 na urządzenie którym warto się zainteresować.

Reklamy

From → n900

3 Komentarze
 1. Dźwiedziu permalink

  Jej… ale wszyscy teraz trzęsiecie portkami publikując coś na zasadach _dozwolonego_ użytku.
  Jeśli myślicie na o zapowiadanych zmianach prawnych, to trzeba przyjść na demówkę za tydzień.

  • Cóż, z bojaźni raczej tego nie pisałem, bo często linkuje do materiałów z sieci i innych blogów 🙂 a Czytelność mam taką że jeszcze długo nikt tego nie zauważy 😛 Media-Tech może być co najwyżej zadowolony i wdzięczny, bo chyba pozytywnie napisałem na temat ich produktu ? Co nie?

 2. Dźwiedziu permalink

  No właśnie, że tak! 😛 Oczywiście nie wymienię tego co powinni robić w podzięce, by nie demoralizować czytelników* 😛

  *nie tyczy się gratisowych urządzeń, za poparcie 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: